HLAVNÁ STRANA
ARCHÍV
E-SHOP
REKLAMA A IKONY
ÈO SME CHCELI
PETÍCIE ZA PC
HÂźADANIE
FÓRUM
REDAKCIA

 
 
 
 

OFICIAL INFO
PRVÉ INFO O PC
HARDWARE NÁROKY
RECENZIE
ZAUJÍMAVOSTI
NÁVODY
MULTIPLAYER
NICOV ŽIVOT
PRÍBEH V HRE
ZOZNAM MISII
CHEATY
POSTAVY V HRE
INGAME INTERNET
POLÍCIA
DOPRAVA
TIPY A POSTREHY
ENGINE EUPHORIA
PS3 COLLECTOR
VYDANIA HRY
TRAILER
GAMEPLAY
PATCH INFO
INFO O SLOVENÈINE
XBOX 360 NEDOSTATKY
AJ INÉ ONLINE HRY

 
 
 
 

WALLPAPER
SCREENSHOTS
SCREENY EF LC
ARTWORKS
NEDOSTATKY
COVERS
Oniondo.com SKENOVANIA
OBRAZOVÉ DETAILY
FANڊIKOVIA
INÉ

 
 
 
 

TRAILERS
GTA FONTS
WIN XP STARTUP
OSTATNÉ

 
 
 
 


 
 

 

 
 
 

 

 

kúpi hru

GameExpres.sk

 
 
 
Meno: Grand Theft Auto IV  - Žáner: Akčné, Adventúra - Vývojár: Rockstar North Rockstar Toronto - Vydavatež: Rockstar Games - Dátum vydania: Dec 2, 2008 - Jazyky: English, French, Italian, German, Spanish
Ochrana: SecuROM™
 
 
 
Slovenčina do hry
gta inside
ABCgames.sk ...
 Need for Speed UnderCover

MUVI.sk - film magazín
Zaujimavosti.net
TOP5 rebríčky
ZN.SK magazín

 
 

 

 

 
Euphoria, engine o dokonalosti vzahov...
Euphoria, nový engine, o ktorom mnohí ešte nič nevedia. Vlastne ani ja, a keďže nechcem do toho príliš fušova, priblížim ho aspoň jendoducho tým, komu sa nechce hžada a pozera videá, zisova informácie. Euphoria je engine postavený na realistike pohybu, reakcií na okolie a vnímanie jeho častí a tvarov. Engine má dva základné kamene, umelú inteligenciu a okolie. Navzájom majú pritom tak takmer dokonalé väzby, že žiaden engine pred Euphoriou sa nevyznačoval ani polovicou z prvkou, ktorými nás prekvapí Euphoria. "Takmer" preto, lebo nič nie úplne realistické, pokiaž nejde o živú vec.

Čo to všetko vlastne znamená? Engine v hre zabezpečí, že ak už sa ocitnete v akejkožvek situácií v hre aj po stý krát, nikdy sa nestane to isté a nikto sa nebude chova rovnako, pokiaž nepôjde o video, či stanovenú čas v hre. Postavičky a celkovo všetka umelá inteligencia, vrátane strojov, či prírodných javov, to všetko sa hýbe podža okolia. Ak postavička zakopína o predmet na chodníku, chová sa podža jeho vežkosti, chová sa podža vlastnej postavy a aj okolia. Ak totiž pred ním stojí ďalšia osoba, vráža do nej a uchopí ju rukami presne tak, akoby to spravila skutočná osoba, snažiac sa uchyti. Napríklad ak takúto postavu v hre zrazí auto, zachová sa podža toho celkové okolie. Obe nehody sa podža sily, smeru a spôsobu nárazu zachová pohybmi vo vzduchu ako aj po dopade na zem. Vôbec by nebolo na škodu, ak by táto "obe" prerazila hlavou sklo a ostala leža na aute. Nechcem by však priveža morbídny a pohoršova ešte tých rodičov, ktorým som doteraz nepokazil názor na hry, len poukazujem na reálnos celkového enginu... a da si pozor za volantom len preto, aby ste nezažili takúto nehodu, možno je pre niekoho motivácia k pozornejšej jazde, pre niekoho tzv. úchylný zážitok.

Precíznos programátorov je fascinujúca práve na detailoch, ktoré si všimnete až pri hraní. Ak na zemi leží postavička a vy na ňu pustíte ďalšiu, po dopade sa zachová presne, akoby skutočne padala skutočná postava už na jednu ležiacu. Žiadne prekrývajúce sa textúry, prelínajúce sa telá a blikajúce časti jedného cez druhé, ktoré tak poznáme z väčšiny hier.
Nechcem túto novú a prevratnú technológiu nijak prechváli. Môžeme sa na ňu teši v blízkej dobe hneď v niekožkých hrách.
Napríklad v novom Star Wars, ale aj našom drahom GTA IV.

Na priložených videách môžem demonštrova prvky Euphorie... Prvé video zachytáva ukážku holého enginu v programátorskom prostredí, kde programátor zadefinoval dve postavy a pád jednej z nich. Príkazom vytvoril postavu opakovane na jednom mieste a ako môžete sledova, postavička sa vždy sama od seba zachová podža okolností. Ak je niekde na okolí predmet, o ktorý sa môže uchyti, snaží sa o to. Dokonca ak sa jej podarí uchyti, tak sa pokúša udrža a i keď ide len o nedokonalý model, je čo chváli.

Aktualizácia: 4. októbra - dovolujem si vymeni aj na podnet návštevníka Sunshafta posledné video, ktoré Youtube nezmazalo, za videoukážku asi najviac vyhovujúcu na vysvetlenie Enginu.


Pozrite sa na druhé video, ktoré pochádza z novo pripravovaného Star Wars. (ospravedlnujeme sa, ale video bolo z youtube zmazané) Opä je sa na čo teši. Lucas Arts sa nedá zahanbi a ide s dobou. pri prvom príklade je perfektne vidie na predstavených modeloch niečo z vlastností Euphorie. Do drevenej doštičky vrážajú predmety. Doska sa achová podža uhlu ale aj podža predmetu , či sily úderu. Ak už hodíte R2-D2 do dosky z akéhokožvek uhlu a silou, istotne sa vám doska nerozláme na rovnaký počet a tvar triesok.

Druhé video z hry Star Wars je opä výbornou ukážkou postavičkových scén a správania. Sledujte ako sa jednotlivé postavičky zachovajú vždy po programátorovom vygenerovaní. Ak vygeneruje dve postavy, navzájom sa snažia uchyti jeden o druhého, a aj keď sa im to nepodarí, dopad je opä zaujímavý a realistický. Netreba zabúda opä na vzahy, o ktorých som písal na začiatku. Ak sa snažila postava uchyti na práchnivelom dreve, a to praslo, materiál sa zachoval podža zataženia, výšky a sily ako sa jej postava dotkla, čo záviselo od výšky, z ktorej bola postava generovaná.

Vyzerá to celé skvelo, čo poviete? Viem minimálne o piatich hrách, ktoré keby sa prerobili do tohto Éčka, získali by si ma na dlhšie.

- Naetoo

 

 Naetoo  03.04.07

 
 

 

 

 

  

 


 
 

 

Naetoo Š 2007-2008 Naetoo - Slovenciny.com
Prísny zákaz akéhokožvek ďalšieho kopírovania a reprodukovania obsahu webu bez povolenia autorov, textovej, grafickej alebo inej súčasti, pre ochranu autorských práv.